+90(482) 415 1295

“Koronavirüs tedbirleri kapsamında açılan cami ve mescitlerin temizlik ve bakımı sağlandı”

“Koronavirüs tedbirleri kapsamında açılan cami ve mescitlerin temizlik ve bakımı sağlandı”
Tarih : 30-05-2020 42 defa incelendi

          Çin’in Vuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından Pandemi olarak nitelendirilen Koronavirüs (Kovid-19) salgınından ülkemizi ve vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek için belediyemiz tarafından alınan tedbir ve önlemler aralıksız devam ediyor.

          Bilim Kurulu tarafından belirlenen kurallar doğrultusunda toplu olarak bulunulacak alanlarda uyulması gereken hijyen, sosyal mesafe vb. kurallar göz önünde bulundurularak, 29 Mayıs 2020 Cuma günü itibariyle cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılınabilmesi amacıyla ilgili Bakanlıklar ve Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenen kurallar genelge ile belirlenmiştir.

Bunun üzerine ; Belediye Başkanlığımızca İlçemiz genelinde cemaaatle vakit namazlarının ve Cuma namazlarının kılınması ile ilgili olarak ibadete açılan camilerde dezenfekte çalışmaları yapılmıştır. Yapılan çalışmalar kapsamında her camiye bir dezenfekte makinesi bırakılarak Cuma namazı için camilere gelen vatandaşlarımızın ateş ölçerle ateş kontrolleri sağlanıp vatandaşlara maske dağıtımı yapılmıştır. İhtiyaç duyulan camilere ses ve yayın cihazı yerleştirilmiştir. Ayrıca cami avlusunun temizliği ve cami bahçelerinin bakımı gibi birçok konuda çalışmalar belediyemiz tarafından devam etmektedir.